Vonkajšie markízy podľa odborníka

Vonkajšie markízy si našli miesto aj v domovoch mnohých Slovákov. Ich využitie je rôzne a k tomu najčastejšiemu samozrejme patrí zábrana prenikania slnečných lúčov. Každá vonkajšia markíza navyše poslúži aj proti dažďu. Pri kúpe vonkajšej markízy si však treba uvedomiť, že bude počas celého roka vytavená vonkajšiemu počasiu a preto musí byť naozaj kvalitná. Vysoké požiadavky sa kladú najmä na jej kovanie a látku. Samotné kovanie musí vydržať aj nápor snehu a mrazu počas zimy. Preto sa používa na jeho zhotovenie najčastejšie hliník a jeho zmesi, ktoré chráni kvalitná povrchová úprava. Látka na markíze je obyčajne z akrylových vláken, ktoré zaručia jej dlhú životnosť bez zmeny farby alebo pevnosti.

Polohy

Každá markíza sa dá nastaviť tak ako človek chce. Prvou vecou, ktorá je dokonale ovládateľná je nepochybne stupeň vysunutia. Markízu si môžete vysunúť tak, aby to vyhovovalo aktuálnymi podmienkam. Okrem toho si ju môžete obyčajne vysunúť aj pod akýmkoľvek uhlom. Keď si skombinujete tieto dve nastavenia, vždy dosiahnete polohu, ktorá vám bude vyhovovať. Markízu môžete ovládať buď ručne, pomocou kľuky alebo elektronicky a to tak, že použijete zabudované ovládanie alebo ovládanie diaľkové.

Použitie

Hlavnou funkciou markízy je nepochybne jej schopnosť poskytnúť ochranu pred slnečnými lúčmi. Hodí sa na veľké plochy, ku ktorým patria terasy, okná, či výklady. Okrem toho, že majú markízy praktickú funkciu, dokážu dodať šmrnc aj celkovému vzhľadu budovy.

Montáž

Na Slovensku je mnoho domácich majstrov, ktorí si vedia poradiť. Aj keď je montáž markízy pomerne jednoduchá, netreba riskovať a zveriť ju do rúk odborníkom. Firmy, ktoré markízy predávajú vo všeobecnosti poskytujú aj ich montáže.