Ako si vybrať vstavanú skriňu

Každý z nás rieši, ako si dobre usporiada domácnosť, kde odložiť rôzne veci a ako využije priestor, či už v byte alebo v dome. Riešime rozlohu, priestory a zariadenie. A tiež nám záleží na tom, ako sa daný priestor využije. Hlavne vtedy, keď je ho málo a treba využiť každý centimeter.

Či už pre domácnosti alebo aj pre firmy, častým riešením je využívať rôzne odkladacie priestory, skrine alebo šatníky. Ale ako si správne vybrať vstavanú skriňu, keď sa do toho nevyznáme? Ako získať základný prehľad, aby sme vedeli, čo sa pýtať odborníkov?

Pri výbere vstavaných skríň je to podobné ako pri výbere nábytku, alebo v podstate čohokoľvek, čo si chceme kúpiť do domácnosti. Určite sa hodí základný prehľad, teda aké sú možnosti, aké materiály sa používajú a čo sa dá očakávať. Takýto základný prehľad nám potom pomôže, keď sa stretneme s odborníkom. Budeme vedieť, čo sa pýtať, na čo si dať pozor prípadne sa vyvarovať nesprávnej kúpe, ak budeme mať pochybnosti.

Čo by sme teda mali vedieť pri návrhu a výbere vstavanej skrine?

umiestnenie vstavanej skrine v miestnosti – pri vstavaných skriniach sa dá využiť výrazne viac priestoru, ako len pri klasických skriniach. Ide o to, že vstavané skrine sú vstavané do určitého priestoru a využívajú celý tento priestor. Pri klasických skriniach vždy vzniká aj priestor okolo skrine, ktorý je často nevyužívaný. Pri vstavaných skriniach sa využíva celý priestor, každý centimeter. Pre vstavané skrine sú vhodné výklenky v predsieni alebo stredne veľké steny.

úprava zadnej steny – ak rozmýšľate o lepšom využívaní priestoru a nad tým, že si obstaráte vstavanú skriňu, môžete myslieť vopred aj na zadnú stenu skrine. Ide o stenu, ktorá sa môže dotýkať skrine alebo túto stenu dostatočne ošetríte a pripravíte ju na to, že v danej časti miestnosti bude vstavaná skriňa. To znamená, že ju môžete natrieť kvalitnou, zdravotne nezávadnou a protioterovou farbou.

rozmery a veľkosť vstavanej skrine – pri vstavaných skriniach sa využíva celý priestor danej steny alebo výklenku, teda celá výška steny, šírka a hĺbka vstavanej skrine. Do horných častí sa zvyčajne ukladajú veci, ktoré sa nevyužívajú tak často – napríklad lyže, snowboardy, sezónne oblečenie, alebo krabice. Najviac sa využíva vstavaná skriňa podľa výšky človeka, teda od 50 cm nad podlahou do výšky 2 metrov. Všetko nad a všetko pod sa využíva podstatne menej a na to by sa malo myslieť aj pri plánovaní rozloženia vstavanej skrine.

rozloženie vstavanej skrine – už pri plánovaní vstavanej skrine sa odporúča myslieť na to, čo sa bude ukladať do poličiek. Z toho vyplýva aj rôzna výška a rozloženie poličiek. Na rôzne oblečenie (tričká, košele, spodná bielizeň) sú vhodné rôzne rozmiestnenia poličiek. Všeobecne sa odporúča, aby bola výška políc pre poskladané oblečenie od 25 do 40 centimetrov. Iné je to samozrejme v prípade košieľ alebo vecí, ktoré sú zavesené na vešiakoch (šaty, kabáty atď).

šírka vstavanej skrine – vo väčšine prípadov sa skrine robia ako vstavané, teda do konkrétneho priestoru alebo výklenku. Vstavaná skriňa je teda od jednej steny po druhú stenu, a teda šírka sa určuje na mieru. Niektoré skrine sa však môžu robiť aj ako polovstavané, že jedna strana je pri stene a druhá je v priestore. Prípadne sa dajú urobiť skrine, ktoré nie sú vstavané, takže majú dve bočné steny v priestore.

hĺbka vstavanej skrine – ide o rozmer vstavanej skrine, ktorý určuje aká bude vstavaná skriňa smerom dovnútra. Pri príliš veľkej hĺbke môže byť tento priestor nevyužitý, ale zas pri malej hĺbke sa nemusia vhodne zmestiť väčšie veci. Tiež treba počítať s tým, že posuvný systém dverí má určitú hrúbku, zvyčajne 10 centimetrov. Ideálny vnútorný priestor je 50 až 70 centimetrov. Ak nie je možné mať takúto hĺbku skrine, dá sa urobiť aj s menšou hĺbkou – takéto vstavané skrine sú vhodné ako menšie vstavané šatníky do menších miestností hlavne v panelových domoch. V tomto prípade sa riešia inak aj vnútorný systém – použijú sa výsuvné vešiaky.

materiály pre vstavané skrine – výhodou vstavaných skríň je okrem toho, že maximalizujú úložný priestor a pomáhajú dávať veci na správne miesto, aj to, že pôsobia dekoračne a pomáhajú prinášať dobrú náladu. K dispozícii je veľké množstvo rôznych dekorov, či už z dreva, plastu, alebo sa môže použiť zrkadlo alebo fototapety. Prípadne sa dajú kombinovať viaceré prvky a farebnosť.

posuvný systém – ide o systém, ktorý zabezpečuje pohyb dverí. Môže byť oceľový alebo hliníkový. Oceľové rámy sú vo všeobecnosti cenovo dostupnejšie. Hliníkové rámy sú dizajnovo prepracovanejšie, pevnejšie a celkovo pomáhajú dverám, aby sa ľahšie otvárali a dlhšie vydržali.

priestor pred vstavanou skriňou – okrem plánovania samotnej vstavanej skrine, je vhodné sa zamyslieť aj nad tým, či bude dostatočný priestor aj pred vstavanou skriňou. Ide o to, aby bol ku skrini dobrý prístup. A to určite každý z nás ocení!

 

Zhrnutie článku:

Ak hľadáte v domácnosti možnosť ako lepšie využiť priestor, či už stredne veľkú stenu alebo výklenok, vstavaná skriňa môže byť ideálnym riešením. Treba sa však zamyslieť nad rozložením políc, kvalitou posuvného systému a grafickým vizuálom posuvných dverí.